Skip to Content

### Top High School Baseball and Softball Rankings for March 20, 2024: ASWA Releases First Weekly Report

Here are the Alabama Sports Writers Association rankings for high school baseball and softball for the Week of March 20:

ASWA SOFTBALL RANKINGS

CLASS 7A

  1. Thompson (21-2)
  2. Hoover (15-3-1)
  3. Hewitt-Trussville (11-3)
  4. Central-Phenix City (17-3-1)
  5. Tuscaloosa County (16-3)
  6. Vestavia Hills (8-5-2)
  7. Daphne (12-1)
  8. Spain Park (11-8)
  9. Austin (17-7-1)
  10. Enterprise (9-6)
    Others nominated: Auburn (10-2), Baker (9-7), Bob Jones (7-7), Chelsea (8-10-3), Dothan (8-6), Fairhope (11-8), Mary Montgomery (10-7), Prattville (6-6-2), Sparkman (6-10-1).

CLASS 6A

  1. Wetumpka (22-2)
  2. Helena (23-4)
  3. Saraland (21-3)
  4. Hazel Green (15-6-1)
  5. Hartselle (12-6-1)
  6. Athens (8-5)
  7. Muscle Shoals (17-4)
  8. Hillcrest-Tuscaloosa (15-5)
  9. Spanish Fort (10-9-1)
  10. Gardendale (9-4-1)
    Others nominated: Brookwood (12-10-1), Calera (15-14), Cullman (12-9), Mortimer Jordan (10-6), Oxford (7-7), Pelham (12-8), Pell City (12-11).

CLASS 5A

  1. Springville (11-3)
  2. Alexandria (13-5-1)
  3. Jasper (14-4)
  4. Gulf Shores (13-3)
  5. Brewbaker Tech (9-6)
  6. Russellville (13-6-1)
  7. Southside-Gadsden (14-4-1)
  8. Moody (10-10)
  9. Ardmore (8-7)
  10. Rehobeth (8-4)
    Others nominated: Boaz (15-2-1), Brewer (9-7), Lawrence County (9-11), Leeds (11-2), Scottsboro (8-8), West Point (9-5).

CLASS 4A

  1. Orange Beach (13-0)
  2. Curry (17-3-1)
  3. Houston Academy (12-1)
  4. Satsuma (21-2-1)
  5. West Limestone (18-5-2)
  6. Brooks (11-4-1)
  7. Hamilton (16-4)
  8. Madison County (16-3)
  9. North Jackson (16-2)
  10. Northside (10-12-1)
    Others nominated: American Christian (9-2), Ashville (9-6), Cherokee County (12-2), Etowah (13-8), Handley (11-3), Munford (12-1-1), Mobile Christian (10-7), New Hope (7-8), Prattville Christian (6-3), Priceville (16-7), Slocomb (12-1), T.R. Miller (12-3), White Plains (12-6).

CLASS 3A

  1. Plainview (8-2)
  2. St. James (14-0)
  3. Madison Academy (11-2)
  4. Opp (13-1)
  5. Piedmont (7-2)
  6. Winfield (8-1)
  7. Lauderdale County (9-4)
  8. Mars Hill Bible (6-6)
  9. Glencoe (8-12)
  10. Ohatchee (14-3)
    Others nominated: Beulah (3-4), Danville (7-4), Hokes Bluff (8-5-1), Randolph County (7-5-2), Straughn (6-2).

CLASS 2A

  1. Wicksburg (16-5)
  2. West End (10-0)
  3. Zion Chapel (17-2)
  4. Hatton (5-14)
  5. Lamar County (9-7)
  6. Winston County (13-4)
  7. Pleasant Valley (6-5)
  8. Sumiton Christian (7-5)
  9. Sand Rock (5-9)
  10. North Sand Mountain (6-6)
    Others nominated: Ider (5-5), Pisgah (7-5), Sulligent (10-6-1), Vincent (9-7).

CLASS 1A

  1. Skyline (11-2)
  2. Brantley (9-5)
  3. Leroy (9-8)
  4. Waterloo (12-2-1)
  5. Kinston (12-6)
  6. Spring Garden (8-3)
  7. Hackleburg (10-4-1)
  8. Sweet Water (9-10)
  9. Verbena (9-6)
  10. Billingsley (10-11)
    Others nominated: Cherokee (10-7), Decatur Heritage (8-6-1), Meek (11-6), Ragland (3-4), Red Level (8-4).

AISA

  1. Edgewood (21-6)
  2. Lee-Scott (14-7)
  3. Bessemer Academy (20-5)
  4. Macon East (16-6-1)
  5. Clarke Prep (16-3-1)
  6. Hooper Academy (14-5)
  7. Glenwood (13-14)
  8. Abbeville Christian (7-6)
  9. Lowndes Academy (9-8)
  10. Chambers Academy (11-13)
    Others nominated: Patrician Academy (9-4-2), South Choctaw (10-3).

ASWA BASEBALL RANKINGS

CLASS 7A

  1. Central-Phenix City (20-1)
  2. Bob Jones (20-4)
  3. Hewitt-Trussville (15-4)
  4. Oak Mountain (17-6)
  5. Baker (14-3)
  6. Thompson (15-7)
  7. Mary G. Montgomery (12-3)
  8. Vestavia Hills (8-7)
  9. Spain Park (13-6)
  10. Sparkman (16-4)
    Others nominated: Auburn (10-5), Chelsea (14-6), Enterprise (12-4), Fairhope (13-7), Florence (12-7), Grissom (12-8), Hoover (8-9), James Clemens (15-6), Tuscaloosa County (10-9).

CLASS 6A

  1. Hartselle (13-4)
  2. Oxford (12-6)
  3. Saraland (15-4)
  4. Mountain Brook (15-3)
  5. Briarwood Christian (8-6)
  6. Gardendale (10-4)
  7. Spanish Fort (12-6)
  8. Homewood (9-6)
  9. Helena (11-9)
  10. Faith Academy (10-4)
    Others nominated: Athens (11-5), Calera (8-7), Cullman (5-11), Decatur (12-5), Hueytown (11-8), Muscle Shoals (8-5), Northridge (4-4), Pike Road (12-4).

CLASS 5A

  1. Gulf Shores (15-6)
  2. Boaz (12-2)
  3. Alexandria (12-5)
  4. Sardis (10-6)
  5. Shelby County (13-5)
  6. Mobile Christian (8-6)
  7. Russellville (10-7)
  8. Fairview (13-3)
  9. Elmore County (11-2)
  10. Headland (7-6)
    Others nominated: Ardmore (11-7), East Limestone (11-7), Leeds (9-7), Rehobeth (10-6), Springville (11-4), St. Paul’s (10-8), Sylacauga (10-3), Valley (13-2), West Point (6-7).

CLASS 4A

  1. Bibb County (16-1)
  2. Corner (12-3)
  3. Bayside Academy (9-5)
  4. American Christian (8-9)
  5. Etowah (10-9)
  6. Deshler (13-4)
  7. Trinity (11-8)
  8. Westminster Christian (9-5)
  9. Hanceville (10-3)
  10. Orange Beach (12-3)
    Others nominated: Andalusia (5-7), Brooks (5-7), Central-Florence (13-5), Cherokee County (12-6), Cleburne County (9-1), Good Hope (8-5), Hamilton (14-5), Jacksonville (8-9), Madison County (15-3), Munford (11-3), North Jackson (14-4), Priceville (8-7), Satsuma (13-2), St. John Paul II (6-4), T.R. Miller (7-8), Wilson (13-5).

CLASS 3A

  1. Piedmont (10-4)
  2. Decatur Heritage (10-5)
  3. Thomasville (10-4)
  4. Saint James (8-4)
  5. Prattville Christian (11-5)
  6. Providence Christian (8-6)
  7. Houston Academy (6-6)
  8. Hokes Bluff (9-5)
  9. Gordo (7-6)
  10. Vinemont (14-3)
    Others nominated: Flomaton (8-8), Glencoe (10-8), Lauderdale County (6-4), New Brockton (11-6), Northside Methodist (8-4), Oakman (11-4), Opp (7-5), Straughn (10-6), Westbrook Christian (6-5), W.S. Neal (9-7).

CLASS 2A

  1. Ariton (10-4)
  2. Pike Liberal Arts (13-1)
  3. G.W. Long (9-5)
  4. Vincent (13-2)
  5. Wicksburg (13-2)
  6. Collinsville (12-2)
  7. Lindsay Lane (12-6)
  8. Fyffe (9-5)
  9. Hatton (15-5)
  10. Mars Hill (10-5)
    Others nominated: Bayshore Christian (6-7), Donoho (5-6), North Sand Mountain (8-5), Pleasant Valley (8-6), Tuscaloosa Academy (8-6), Whitesburg Christian (7-5).

CLASS 1A

  1. Millry (16-0)
  2. Sumiton Christian (10-3)
  3. Appalachian (9-2)
  4. Sweet Water (10-4)
  5. Hackleburg (10-5)
  6. Leroy (9-4)
  7. Gaylesville (10-2)
  8. Florala (7-1)
  9. Brantley (7-2)
  10. Billingsley (8-4)
    Others nominated: Covenant Christian (4-5), Lynn (6-2), Red Level (5-3), Spring Garden (5-5).

AISA

  1. Glenwood (11-5)
  2. Lowndes Academy (15-5)
  3. Lee-Scott (10-6)
  4. Clarke Prep (12-3)
  5. Macon-East (15-5)
  6. Bessemer Academy (17-8)
  7. Edgewood Academy (16-8)
  8. Patrician (6-5)
  9. Autauga Academy (11-7)
  10. Escambia Academy (6-4)
    Others nominated: Cornerstone Christian (6-2), Lakeside (10-12).